top of page
Szukaj

NGO-EXPO Kielce, czyli ludzki potencjał kontra matematyczne wyliczanki

II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO za nami. Odsapnęliśmy i odkopaliśmy się z wyjazdowych zaległości, więc czas na małe podsumowanie.


170 stoisk, 2 hale wystawiennicze, 24 warsztaty, blisko 4 tysiące uczestników, reprezentujących organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, reprezentanci instytucji, które współpracują z III sektorem.


Tak wygląda czysto matematyczny wymiar Targów zorganizowanych przez Narodowy Instytut Wolności, które odbyły się z końcem czerwca w Kielcach.


Jednak prawdziwego potencjału tego wydarzania, czyli ludzi działających w obszarze #ekonomiispołecznej i #pożytkupublicznego nie da się zamknąć w liczbach. Ludzie z mocą i chęcią zmiany świata reprezentujący podmioty działające w różnych obszarach i w różnych stronach Polski przyjechali tu po to, aby zaprezentować efekty swojej pracy, uczestniczyć w warsztatach, uczyć się od siebie nawzajem, wymieniać się dobrymi praktykami i doświadczeniami.


Dla nas, w Atelier Wartości największą #wartością i bogactwem tych dni targowych były nawiązane kontakty. Spotkanie w jednym miejscu tak wielu podmiotów działających w sferze pożytku publicznego, to skarbnica pomysłów i przestrzeń do współpracy oraz realizacji nowych, wspólnych projektów.


Do tego jednak, aby zadziały się projekty z pożytkiem dla różnych grup społecznych, potrzebne jest wsparcie na ich realizację. Dlatego tak bardzo ważna jest współpraca między trzema sektorami – pozarządowym biznesem i instytucjami administracji.


Sektor publiczny dysponuje środkami, które mogą wspierać działania organizacji pozarządowych. Instytucji oferujących fundusze na większe i mniejsze projekty, i na poziomie centralnym, i regionalnym jest sporo – co też było podkreślone przez organizatorów Targów.


Współpraca i wsparcie ze strony biznesu to kolejny, bardzo ważny element układanki, bez którego działanie podmiotów ekonomii społecznej i NGO-sów byłoby w wielu sytuacjach o wiele trudniejsze.


Biznes dzisiaj to rozumie i coraz częściej chce pomagać. Na własnym przykładzie wiemy, że z biznesem można i warto rozmawiać.


Tak właśnie było też przy okazji targów NGO EXPO. Do współpracy przy okazji tego wydarzenia udało nam się zaprosić dwie firmy. Projektując nasze stoisko, szukaliśmy stoiska, które idealnie będzie eksponowało nasze produkty. Tak natrafiliśmy na Future Expo Design, polską firmę, specjalizującą się w „szytych na miarę” stoiskach targowych, która czuje, jak my i uwielbia bawić się kształtem i kolorem. No i jest eko! Stoisko, którego nam użyczyli było wykonane z całkowicie ekologicznego i całkowicie biodegradowalnego materiału.


Druga z firm, która nas wsparła w tym wydarzeniu, to firma Express Car Rental, która była naszym partnerem logistycznym i pomogła nam bezpiecznie i na czas dotrzeć na targi NGO-EXPO.


Dziękujemy za zaufanie i cieszymy się, że byliście razem z nami.


Jak widać, biznes może nas wspierać na różne sposoby – nie tylko finansowo, ale np. logistycznie, swoim know-how, czy też lokalowo. Kwestia tylko dotarcia do biznesu, który jest wrażliwy na sprawy ważne, mierzalne w zupełnie innej, niematerialnej skali bliskie jest także biznesowi.


Na koniec zróbmy jeszcze jedną kalkulację. W Polsce wg danych GUS za 2021 rok jest aktywnych 602 tys. spółek. Z czego 3,6 tys. stanowią duże firmy (0,2% polskiego sektora przedsiębiorstw). Tuż obok nich działa 97,4 tys. podmiotów gospodarki (ekonomii) społecznej.


Pomyślcie, co można byłoby zdziałać gdyby, chociaż co szósta firma zdecydowała się wesprzeć taki podmiot, jak nasz.


Zostawiamy Was z tą myślą. Być może jest to dobry moment dla wielu firm, aby wprowadzić programy #społecznejodpowiedzialnościbiznesu i wdrażać strategie innowacji społecznych, które mogą mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo? Może to dobry moment, aby na dobre dodać #wartość do firmy? W sensie „doing well by doing good”.
Comments


bottom of page