top of page
Szukaj

Piękne jak malowanie „folkLOVE patchWORKI”

Projekt inspirowany motywami regionalnymi Małopolski


W czwartym kwartale br realizowaliśmy projekt „folkLOVE patchWORKi” w ramach programu grantowego „MOWES2 – Małopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej – Krakowski Obszar Metropolitalny”.


Celem projektu „folkLOVE patchWORKi” było opracowanie prototypów trzech wzorów ubiorów dla dzieci w ramach nowej linii produktów szwalni wykorzystujących motywy folklorystyczne. Ten krok ma nam pozwolić w najbliższej przyszłości wprowadzić na stałe nowe produkty do oferty szwalni oraz na dalsze rozwijanie tej części naszych działań, które wpisują się w ochronę dziedzictwa niematerialnego.


Kluczowym aspektem zadania było wykorzystanie na ubiorach motywów folklorystycznych. Minimalizm formy z jednej strony i twórcze przekształcenie tradycyjnych wzorów z drugiej złożyły się na finalny efekt. Opracowane przez nas wzory odzieży wykorzystują element związany z lokalnym folklorem, wzorem i kolorystyką nawiązujący do regionu Małopolski. Dodatkowym elementem, dołączonym do ubioru jest broszura edukacyjna adresowana do dzieci opisująca w atrakcyjnej dla nich, aktywizującej do działania formie z jakiego regionu pochodzi wkomponowany w ubiór wzór. Nad stroną graficzną projektu wspierali nas pani Jola i pan Piotr z Pracowni.


To dopiero początek, ponieważ w dalszej kolejności planujemy stopniowe poszerzanie kolekcji o nowe produkty. Naturalną konsekwencją będzie wzbogacenie asortymentu o kolejne ubiory z elementami folklorystycznymi z innych niż Małopolska regionów.


Stawiamy nie tylko na jakość naszych produktów, ale także przywiązujemy wagę do zasobów, które wykorzystujemy. Materiały, z których korzystaliśmy przy projekcie i planujemy wykorzystywać w produkcji seryjnej będą pochodzić od lokalnych producentów i dystrybutorów, w dużej części z końcówek serii przeznaczonych do zniszczenia lub resztek tkanin wycofanych ze sprzedaży.


Możliwość wyeksponowania prototypów w przestrzeni sklepowej naszego partnera, ANGELIC STORE, zlokalizowanego w krakowskich Sukiennicach pozwoliło nam zbadać zainteresowanie potencjalnych odbiorców.

Kluczowe dla projektu „folkLOVE patchWORKi” były trzy aspekty:

• Przedmiotowy - poszerzenie oferty firmy o nowe produkty i sposób ich dystrybucji

• Społeczny – zapewnienie miejsc pracy dla osób mających problem z odnalezieniem się na rynku pracy

• Edukacyjny – ubiory i broszura edukacyjna mająca walor zachęcający dzieci do poznawania dziedzictwa niematerialnego regionu.


„FolkLOVE patchWORKi” jest przedsięwzięciem, które wpisuje się w długofalowe plany firmy i w dalszej perspektywie ma szansę zapewnić pracownikom szwalni stabilne zatrudnienie, a samej firmie daje szansę na rozwój.


***

Inicjatywa finansowana jest w ramach programu grantowego w projekcie „MOWES2 – Małopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej – Krakowski Obszar Metropolitalny”
Comments


bottom of page