top of page
Szukaj

"Szwalnia, jak spod igły"

Zaktualizowano: 11 sty 2023

Projekt, którego celem było stworzenie stanowisk do pracy oraz stanowisk warsztatowych


W drugim półroczu 2022 roku mocno skupieni byliśmy na realizacji projektu „Szwalnia, jak spod igły”, realizowanego w ramach programu grantowego „MOWES2 – Małopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej – Krakowski Obszar Metropolitalny”.


Głownym jego celem było stworzenie miejsca pracy dla osób, które chcą i są gotowe pracować poza domem. Dotychczas działanie szwalni opierało się bowiem na modelu pracy dopasowanej do potrzeb danej osoby i dawał możliwość pracy w bezpiecznych dla nich domowych warunkach, na maszynach przez nas udostępnionych.


Dzięki projektowi „Szwalnia, jak spod igły” zyskaliśmy przestrzeń i możliwość utworzenia stacjonarnej szwalni, a tym samym do stworzenia miejsc pracy dla osób gotowych do podjęcia pracy poza domem. Pozwoli to osobom zatrudnianym w takiej szwalni na większą samodzielność, niezależność oraz da szansę na dalszy rozwój.


Kluczowe dla projektu „Szwalnia jak spod igły” były trzy aspekty:

• Przedmiotowy – zapewnienie stanowisk do pracy oraz stanowisk warsztatowych,

• Społeczny – zapewnienie stacjonarnych miejsc pracy dla osób mających problem z odnalezieniem się na rynku pracy,

• Edukacyjno-integracyjny – prowadzone w formule non profit warsztaty o tematyce związanej z dziedzictwem niematerialnym, ekologicznej (recclingowe i upcyclingowe), a adresowane m.in. dzieci, młodzieży i seniorów, stanowić będą zachętę do poznawania lokalnej tradycji oraz do integracji.


W rezultacie prac, które trwały kilka miesięcy powstało miejsce, gdzie chce się szyć z radością. Mamy nadzieję, że i nasi współpracownicy i nasi warsztatowicze będą się czuli tu bardzo dobrze.


W głowie mamy sporo pomysłów na tematy warsztatów. Na przykład takie, jak te, które odbyły się na finał projektu - warsztaty upcyclingowe, związane z dziedzictwem niematerialnym, gdzie zadaniem uczestników było ozdobienie bawełnianych toreb tradycyjnymi wzorami ludowymi pochodzącymi z regionu Małopolski. Rezultat przerósł nasze oczekiwania.


Sami zobaczcie, jakie piękne i oryginalne torby powstały na bazie wzorów i kolorów z regionu Krakowa. To się nazywa twórcze przekształcanie tradycji!


P.S Jeśli macie pomysł na warsztaty w naszej szwalni, w których chętnie wzięlibyście udział, to czekamy na wasze propozycje.


***

Inicjatywa finansowana jest w ramach programu grantowego w projekcie „MOWES2 – Małopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej – Krakowski Obszar Metropolitalny”
Comments


bottom of page