top of page
Szukaj

Dlaczego współpraca i solidarność społeczna powinna być trendem?

Zaktualizowano: 15 lip 2023

Myślmy globalnie i wspierajmy małych, myślmy globalnie, a działajmy lokalnie


Czy pamiętacie, jak wyglądała nasza rzeczywistość społeczna i ekonomiczna przed wybuchem #pandemii?

Rzućmy okiem na niektóre fakty:

• Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowią ponad 90% wszystkich firm, które zapewniają 60–70% zatrudnienia na całym świecie i 55% PKB w gospodarkach rozwiniętych (Światowa Organizacja Handlu). W krajach OECD #MŚP zapewnia około 60% miejsc pracy w sektorze produkcyjnym i 75% w sektorze usług oraz stanowi większość nowo powstających miejsc pracy (Międzynarodowa Organizacja Pracy).

Co to znaczy? Oznacza to, że MŚP napędzają wzrost gospodarczy i rozwój społeczny.

• Szacuje się, że na całym świecie istnieje 10 milionów organizacji pozarządowych (NGO) (The Global Journal). Gdyby #NGOsy były krajem, miałyby piatą, co do wielkości gospodarkę na świecie (John Hopkins University). Ustanowione przez ludzi i dla ludzi, toruja drogę pozytywnym zmianom na świecie w różnych aspektach, takich jak prawa człowieka, dobre samopoczucie ludzi w niekorzystnej sytuacji życiowej, środowisko, zdrowie i edukacja, zatrudnienie, aby wymienić tylko kilka. Liczba osób przekazujących pieniądze na organizacje pozarządowe wzrosła z 1,2 miliarda w 2011 r. do 1,4 miliarda w 2014 r. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie do 2,5 miliarda (Fundacja Pomocy Charities).

Czy możemy utrzymać trend wzrostowy dla darowizn po zakończeniu pandemii? Zdecydowanie powinniśmy, ponieważ nie można przecenić znaczenia organizacji pozarządowych.

• Małe firmy z dużymi firmami pracują codziennie jako dostawcy, klienci lub partnerzy. Wielki biznes uczy się sposobu pracy w systemie agile i innowacji od start-upów. NGOsy oferują firmom swoją wiarygodność i wiedzę specjalistyczną. W zamian zarówno organizacje pozarządowe, jak i małe firmy otrzymują zasoby dużych firm, na które nie mogłyby sobie pozwolić.

Co to znaczy? Oznacza to, że wszyscy jesteśmy połączeni. Duże, małe, mikro firmy i organizacje pozarządowe. Polegamy na sobie. Tak działał nasz ekosystem do tej pory.

Co dalej i dlaczego teraz jest czas na muszkieterów?


Teraz wszyscy mamy do czynienia z nieznanym, różne scenariusze jawią sie każdego dnia. Niektóre są atrakcyjne, ale większość jest bardzo pesymistyczna. Jeśli chcemy, aby dobry scenariusz spełnił, jedno jest pewne, musimy zwinąć rękawy i ciężko pracować, aby tak się stało.


#Partnerstwo, #współpraca, #solidanośćspołeczn i wsparcie - teraz możemy w pełni wykorzystać te słowa, zaimplementować je w naszych #strategiachCSR i sprawić, by działały w praktyce. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, to jest właściwe wezwanie do działania.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że światowa gospodarka opiera się na MŚP i że organizacje pozarządowe są kluczem do zmian społecznych, wszyscy powinniśmy być zaangażowani we wspieranie ich w tych trudnych czasach.

Globalne partnerstwa między firmami, organizacjami i rządami są bez wątpienia kluczowe. Ale jest też wiele do zrobienia na poziomie lokalnym. Wspieraj mały biznes i działaj lokalnie, ale wciąż myśl w wiekszej skali. Pamiętaj, że udana współpraca może podwoić wpływ poprzez synergię i skalowanie.

Jako firma rozejrzyj się wokół swoich interesariuszy: społeczności lokalnej, organizacji non-profit, małych firm. Czy masz zbędne komputery? Wolna przestrzeń w twoim biurze? Może jakiś start -up w pobliżu dobrze z niego skorzysta tworząc kolejną innowację. Jakieś organizacje pozarządowe w pobliżu szukają wsparcia? Nie zawsze potrzebują pieniędzy, możesz zapewnić im zasoby lub wiedzę. Czy pracownicy Twojej firmy znają się na promocji lub projektowaniu stron internetowych? Świetnie, tego potrzebują małe organizacje pozarządowe. Pomóż im zastosować podejście biznesowe w ich organizacji. Co powiesz na partnerstwo? Może to najlepszy czas na rozpoczęcie iwspółpracy? Jeśli jesteś wiodącą firmą pracującą nad dużymi projektami, być może organizacja pozarządowa lub mała firma mogą być jej częścią? Mogą pracować jako konsultanci w tematach, w których są ekspertami.


Co możemy zrobić jako jednostki? Możemy zrobić bardzo wiele: kup karty podarunkowe swojego ulubionego małego sklepu lub restauracji, zrób zakupy z lokalnej firmie, zarezerwuj bilet do muzeum na przyszłą wystawę. Poleć miejsce, usługę w mediach społecznościowych lub odnosząca się do znajomych.

Dobra wiadomość jest taka, że pierwszy krok został już zrobiony. Solidarność społeczna przejawia się w wielu codziennych aspektach (czytaj więcej). Zarówno na poziomie indywidualnym, jak i międzynarodowym. Firmy wdrażają plany awaryjne i reorganizują swoją działalność, aby zaspokoić obecne potrzeby. Organizacje pozarządowe zmieniają swoje podejście w celu osiągnięcia swoich celów i kontynuowania bieżących projektów. Małe i mikro firmy uczą się szybko dostosowywać się do nowej normy. Faktem jest również, że ekstremalne czasy ujawniają ekstremalny potencjał, i wtedy rodzą się wspaniałe #inowacje.


Przed nami wciąż jest wiele wyzwań, ale jeśli będziemy kontynuować ten kierunek, to na dłuższą metę może być korzystne dla firm, zarówno dużych, jak i małych oraz dla NGOsów. Miejmy nadzieję, że Vincent Van Gogh ma rację, mówiąc, że „wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość”. W końcu wszystko wróci do normy. Nawet jeśli będzie to nowa norma. #atelierwartosci #napedzajanaswartosci

Comments


bottom of page